Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Erametsaomanikud uuendavad oma metsi üha usinamalt (2020-11-06 08:19:17)

Keskkonnaminister Rene Kokk ja Vardi Metsaühistu juhatuse esimees Taavi Ehrpais lõpetasid tänavuse metsaistutuse hooaja sümboolselt Vardi Metsaühistu maadel puude istutamisega.

"Mullu püstitati Eestis metsade uuendamisega käesoleva aastatuhande rekord. Eesti metsadesse istutati 38,6 miljonit puud, millest riigimetsadesse 22,1 miljonit ja erametsadesse 16,5 miljonit. Kokku uuendati metsa umbes 27 000 hektaril," tõi välja keskkonnaminister Rene Kokk.

Ta tõi näiteks meie põhjanaabri Soome, kes on viimase viiekümne aastaga suurendanud oma metsades kasvava metsa tagavara viiekümne protsendi võrra - ikka tänu intensiivsele ja oskuslikule metsakasvatusele. "Meil ei ole teist teed, kui tahame sama jõukat ühiskonda nagu Põhjamaades," lisas Kokk.

Vardi Metsaühistu juhatuse esimees Taavi Ehrpais lisas, et raiemaht ja taimede istutus on omavahel seotud. "Kõik, mis sa metsas raiud, tuleb ka asendada," tõi Ehrpais välja ning toonitas, et kuna viimase aasta jooksul on raiemaht erametsas aga oluliselt langenud, siis võib arvata, et järgmisel ja ülejärgmisel aastal võivad ka istutusmahud langeda. "Istutusmahu languse võib kompenseerida see, et erametsaomanikud on hakanud rohkem raiutud lanke uuendama just istutamise teel," tõi Ehrpais välja.

Metsaistutusel tõdeti üheskoos, et metsa hea kasvu ei taga mitte ainult istutus ja muud metsakasvatustööd vaid ka erametsaomanike hulgas kasvanud hoolivus oma metsa suhtes. Selle taga on nii teadlikkuse kasv, metsaühistute abi ning ka Erametsakeskuse kaudu jagatav riigi toetus.

Taustaks:

Metsa istutuseks sobivaimad ajad on kevadel ja sügisel. Kui kevadel võib niiskus mullast kiiremini kaduda, siis sügisel on taime juurdumiseks niiskust küllaga.

Eestis uueneb mets looduslikult peaaegu kõikjal, kuid mitte alati kasvukohale sobilike puuliikidega. Näiteks võib juhtuda, et looduslikult uueneb lank lepa ja sarapuuga, kuigi mullastik sobiks väga hästi kuusele ja kasele. Seetõttu on oluline enne istutust välja uurida, milline on kasvukoht ning milline puuliik on istutuseks sobivaim.Allikas: Keskkonnaministeeriumi ja Erametsakeskuse pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

LINNUPELETUSPALL
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
TAIMEKAITSE-VAHENDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.