Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Angela Ivaski inauguratsiooniloeng "Kui kokku saavad elusrakk ja sünteetiline nanoosake" (2021-10-05 08:27:22)


Angela Ivask. Foto: Sulev Kuuse

5. oktoobril kell 16.15 peab Tartu Ülikooli geneetika professor Angela Ivask ülikooli aulas inauguratsiooniloengu "Kui kokku saavad elusrakk ja sünteetiline nanoosake".

Nanoosakeste suurusele viitab juba nende nimetus - tegemist on nanomeetri mõõtskaalas olevate osakeste ja struktuuridega. Nanoskaalasse kuuluvate osakeste ja struktuuride iseloom on väga mitmekesine. Nende hulgas on bioloogilisi struktuure, näiteks valgukompleksid, vesiikulid ja looduslikud anorgaanilised osakesed, ent ka suur valik sünteetilisi nanoosakesi, mis on enamasti valmistatud mõneks spetsiifiliseks otstarbeks.

Professor Angela Ivask ütles, et esimene oluline sünteetiliste nanoosakeste kasutusvaldkond oli meditsiin, kus nanosuuruses ravimkandjate uurimist alustati juba 1980. aastatel. "Järk-järgult on sünteetiliste nanostruktuuride kasutusala laienenud ning hõlmab tänapäeval juba ka materjalitehnoloogiat, sensoreid, toiduainetööstust ja kosmeetikat," lausus ta. Mitmes nimetatud kasutusvaldkonnas puutuvad sünteetiliste nanoosakestega suure tõenäosusega kokku ka bioloogilised süsteemid ja seepärast on alates 2004. aastast hoogu kogunud uus uurimisvaldkond: nanotoksikoloogia. Selle raames püütakse mõista, mis toimub organismi või raku tasandil pärast nanoosakestega kohtumist.

Angela Ivask on lõpetanud Tartu Ülikooli 1999. aastal bioloogia erialal ning omandanud samal ajal ka põhikooli loodusteaduste ja gümnaasiumi bioloogiaõpetaja eriala. Seejärel suundus ta magistrantuuri ja siis doktorantuuri Tallinna Tehnikaülikoolis, tehes samal ajal teadustööd Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis. 2006. aastal kaitses ta Tallinna Tehnikaülikoolis doktoriväitekirja "Rekombinantsed luminestseeruvad sensorbakterid biokättesaadavate raskemetallide määramiseks". Aastatel 2010-2012 töötas ta järeldoktorantuuris California Ülikoolis Los Angeleses ning aastatel 2014-2017 tegutses teadurina Lõuna-Austraalia Ülikoolis. Aastatel 2018-2020 töötas Angela Ivask tervisevaldkonna teadusnõunikuna Sotsiaalministeeriumis.

Alates 2020. aastast töötab Ivask Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudis geneetika professorina. Oma uurimistöös keskendub ta ühelt poolt sünteetiliste nanoosakestega seotud rakendusviisidele, mille üks näide on nanostruktuuridel põhinevad mikroobivastased pinnad, ning teiselt poolt nanoosakeste bioloogilise mõju uurimisele, pühendades põhitähelepanu nanosuuruses plastiosakestele. Seetõttu aitab tema teadustöö ühelt poolt leida nanoosakestele sobivamaid kasutusviise, ent teiselt poolt mõista meid ümbritsevates nanoosakestes pesitsevaid ohte.

Inauguratsiooniloengut saab jälgida ka videoportaali UTTV vahendusel.

Kontrollime üritusel osalejate nakkusohutust. Palume koos isikut tõendava dokumendiga kaasa võtta tervisetõend vaktsineerimiskuuri läbimise, Covid-19 läbipõdemise või negatiivse testitulemuse kohta (PCR-test, mille on teinud tervishoiutöötaja kuni 72 tundi enne üritust).

Allikas: Tartu Ülikooli pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

LINNUPELETUSPALL
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
TAIMEKAITSE-VAHENDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.