Aiandus.ee
Aiandus.ee
Avaleht | Teated | Ilm | Kontakt
Tartu abielude sõlmimise saali ehib uhke pulmavaip (2022-08-18 08:08:37)


Tartu abiellujate saali kaunistav seinavaip on tehtud naastpõimetehnikas. Foto autor: Rein Toom


Tartu abielude sõlmimise maja Tiigi tänaval ehib nüüd uhke spetsiaalselt selle hoone jaoks tehtud pulmavaip.

"Atraktiivne vaip paneb meie abielude registreerimise saali särama ja on tähenduslik siia tulijatele," rõõmustas rahvastikutoimingute osakonna juhataja Kristina Aabrams. "Vaibakunstnik Christi Kütt tegi vaiba meie tellimusel. Mõtte pulmavaibaks andis toonane Tartu linnamuuseumi direktor Sirje Karis, kui olime just uuendamas oma saali ning koostamas näitust maja ja perekonnaseisuasutuse ajaloost. Vaiba kavandi koostamisest töö valmimiseni kulus pea pool aastat ja tulemus on seda väärt," kinnitas Aabrams.

Vaibakunstnik Christi Kütile olid pulmavaiba loomisel inspiratsiooniallikateks Eesti põimetehnikas vaibad ja pulmakombestikku kirjeldavad tekstid. "Vaiba kujundikeele loomisel soovisin siduda pildikeelena vanemat ja uuemat sümboolikat. Vaiba keskväljakul on igavese armastuse sümbolina tuntud silmusnelinurk, mille südamik on võrgusilmamustriga (viljakuse tähistamiseks) kaunistatud. Lisatud on ka metallnaaste, mis annavad edasi eesti naiste ehtimist hõbedaga. Vaiba ääredekoorina kasutatud siksak-motiiv annab kogu sisule kaitsva vormi," kirjeldab kunstnik oma tööd.

Eesti traditsioonilist kosja-ja pulmakombestikku on varasemalt saatnud mitmed erinevad tekstiilid, milledest uhkeimate hulka kuuluvad pulmavaibad ehk kaasavaratekid. Spetsiaalselt selleks tähtpäevaks valmistatud pulmavaip ehk abielukatus kooti noorpaari õnne kaitseks ja armastuse kestvuse saatjaks. Mustrikirjades kasutati õnne- ja kaitsesümbolitena tuntud riste ning kaheksakannamotiive, aga ka figuraalseid kujundeid (linnud, loomad, inimesed). Viimastega püüti tekstiilidel edasi anda tollaseid uskumusi ja kombestikku.

Tartu abiellujate saali kaunistav seinavaip on tehtud naastpõimetehnikas.

Allikas: Tartu Linnavalitsuse pressiteade


Sisselogimine
Kasutaja
Parool
 - Registreeru
Reklaam
Lingid
KODULEHE TEGEMINE V-DISAIN.EE

LINNUPELETUSPALL
OHUSTAVATE VÕÕRLIIKIDE NIMEKIRI
TOALILLED
VIINAMARJAD
PUUVILJATAIMEDE KAHJUSTAJAD
EESTI KARTULISORDID
TAIMEKAITSE-VAHENDID
EESTI TAIMED
EESTI SORDIVARAMU
SOOVITUSSORTIMENT
TURUSTAMISE STANDARDID
      Kui Sa oma aiamuredele mujalt lahendust ei leidnud, küsi foorumist
© Aiandus.ee Kõik õigused kaitstud. Selle portaali ühtki osa ei tohi jäljendada ega kasutada muudes väljaannetes ilma Aiandusinfo Oü haldaja kirjaliku loata.